Kiedy brakuje sił – dom spokojnej starości w Katowicach

Stereotyp aglomeracji śląskiej – zanieczyszczonego spalinami powietrza oraz ubogiego w tereny zielone krajobrazu – w oczach wielu Polaków jest wciąż żywy. Z tego samego powodu, dla wielu z nich, opieka nad osobami starszymi w Katowicach i innych tradycyjnych śląskich miastach, stanowi naturalny obowiązek rodziny. Niesłusznie – w obu przypadkach wzrastający poziom wiedzy pozwala wykorzystywać nowoczesne technologie, oczyszczające wodę czy ograniczające wydzielanie spalin. Postęp techniczny odgrywa również ogromną rolę podczas budowli nowoczesnych, katowickich domów opieki. Współczesna infrastruktura wpływa na ich funkcjonalność względem różnych typów sprawności seniorów, a ponadto jest estetyczna i w niczym nie przypomina zaniedbanego, starodawnego domu starców, ukrytego w „gorszej części” Katowic.

Intuicyjność vs doświadczenie – dlaczego warto rozważyć zamieszkanie w domu spokojnej starości w Katowicach?

Choć pokłady dziecięcej miłości wobec rodziców wydają się być nieskończone, niezależnie od ich wieku, zasoby energii mogą okazać się niewystarczające. Całodobowa opieka, wymagana przez wiele osób w podeszłym wieku, pozbawia sił najwytrwalszą i najbardziej oddaną córkę czy syna. Nie bez znaczenia jest też brak dostatecznej wiedzy medycznej przeciętnego opiekuna osoby starszej.

Dom opieki, znajdujący się w dużym mieście, jakim niewątpliwe są Katowice, pozwala na bezpośredni i całodobowy kontakt z wykwalifikowanym personelem lekarskim. Zindywidualizowana pod kątem schorzenia terapia ułatwi utrzymanie możliwej sprawności psychofizycznej oraz zapobiegnie negatywnym skutkom jej braku.

Dobre samopoczucie i radość mieszkańca znajdzie swoje odzwierciedlenie w jego relacjach z bliskimi, ugoszczonymi w przytulnym, prywatnym pokoju. Regularne wizyty rodziny pozwolą każdej osobie starszej czuć się kimś potrzebnym i ważnym – być może bardziej, niż podczas zamieszkiwania z nimi pod wspólnym dachem.

opieka nad osobami starszymi Katowice

Dom starców – początek, nie koniec

Na wysoki standard nowoczesnych domów spokojnej starości składa się nie tylko ich wygląd i funkcjonalność, ale przede wszystkim liczne zajęcia aktywizujące. Nawiązywanie znajomości i odnajdywanie pasji często zaczyna się dopiero na emeryturze, kiedy posiadamy odpowiednią ilość wolnego czasu.

Ważne jest wtedy to, by znaleźć się w odpowiednim miejscu. Klub szachowy, zrzeszenie miłośników teatru i podróży – to jedne z wielu atrakcji, jakie oferuje dom spokojnej starości w Katowicach.

W rzeczywistości, możliwości są nieograniczone i stanowią efekt radosnej twórczości seniorów. Przekonani o własnej sprawności, podwyższają samoocenę i zyskują lepsze samopoczucie. Dostosowane budynki pozwalają na poczucie samodzielności nawet najbardziej wymagających pacjentów. Uczestnictwo w imprezach okolicznościowych przypomni im, jak cudowne jest życie.

Rodzinny dom, choć najwspanialszy na świecie, nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb seniorów – brak wiedzy lekarskiej, ograniczone siły jednostki, a przede wszystkim – poczucie bycia ciężarem, które towarzyszy wszystkim osobom starszym.

Zamieszkanie w odpowiednim domu opieki pozwoli im odzyskać wiarę w siebie – znów staną się kimś, kto posiada życie towarzyskie i może zaprosić do siebie rodzinę – nie pielęgniarkę czy sprzątaczkę – na herbatkę.