Czym jest FibroScan i w jakim celu się go stosuje

Gdy wątroba zaczyna wysyłać niepokojące sygnały, należy zwrócić się do hepatologa, który zleci  wykonanie szeregu niezbędnych badań. Wśród nich może znaleźć się FibroScan. Dowiedz się czym jest elastografia oraz jak przygotować się do takiego zabiegu.

fibroscan czyli elastografia

Elastografia jest nowoczesną, a przy tym bezpieczną formą badania, które pozwala na ustalenie stopnia spoistości oraz twardości wątroby. Doskonale sprawdza się też w diagnostyce, czyli przesiewowych badaniach, umożliwiając wyeliminowanie potencjalnych chorób narządu. Dzięki możliwości wielokrotnego badania wystąpienie potencjalnego błędu jest znikome. Zabieg wykonywany jest szybko, sprawnie, a wynik otrzymujemy dosłownie po kilku chwilach. Stanowi doskonałą alternatywę dla biopsji wątroby, która może być zabiegiem podwyższonego ryzyka ze względu na możliwość wystąpienia powikłań.

https://gastrologia.mp.pl/lista/82598,fibroscan-zasada-badania-wyniki-interpretacja

 

Do czego służy FibroScan?

Jest to aparat wykorzystywany do elastografii wątroby. Używany jest w celu ustalenia stopnia uszkodzenia narządu (tzw. zwłóknienia). Badanie jest bezbolesne, a co najważniejsze bezinwazyjne, czyli w jego trakcie nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek jak (jak ma to miejscew przypadku biopsji wątroby). FribroScan nie stanowi obciążenia dla organizmu i dlatego też nie ma większych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.

Jak wygląda badanie?

Badanie odbywa się przy użyciu specjalnej głowicy, w której jest zainstalowany przetwornik ultradźwiękowy. Wykonujący zabieg hepatolog  przykłada ją w okolicach żeber, czyli w miejscu położenia wątroby, a następnie przy wykorzystaniu fal mechanicznych dokonuje pomiaru szybkości, z jaką fale rozchodzą się przez poszczególne tkanki narządu. Im większa jest szybkość rozchodzących się fal, tym większe jest zwłóknienie wątroby.

Jakie są wskazania do badania FibroScanem?

Hepatolog może zlecić badanie przy pomocy FibroScanu w celu ustalenia poziomu zwłóknienia wątroby, w takich przypadkach jak:

  • alkoholowe zapalenie wątroby,
  • przewlekłe zapalenie wątroby typu B lub C,
  • stłuszczeniowe zapalenie wątroby,
  • toksyczne zapalenie wątroby,
  • marskość wątroby,
  • autoimmunologiczne zapalenia wątroby,
  • kryptogenne zapalenie wątroby,
  • spichrzeniowe zapalenie wątroby,
  • w celu diagnostycznym u pacjentów po przeszczepach wątroby.

Kontakt

 

Jak przygotować się do badania FibroScanem?

Aby wyeliminować wpływ spożytych pokarmów na wynik badania, zaleca się wykonanie go na czczo bądź przynajmniej na sześć godzin po spożytym posiłku.

Badanie FibroScanem jest szczególnie pomocne dla osób, które z powodów problemów krzepnięcia krwi, posiadanych licznych torbieli na wątrobie, ropnego zapalenia pęcherzyka żółciowego czy nasilonej postaci żółtaczki nie mogą mieć przeprowadzonej biopsji wątroby.

http://www.intermedis.pl/fibroscan-elastografia/

Specjalistyczne Centrum Medyczne INTERMEDIS

ul. Jana Długosza 4, 51-162 Wrocław

tel. +48 71 72 34 500